Mýty o drevodomoch
Najčastejšie mýty versus fakty.
O montovaných stavbách na báze dreva koluje mnoho neprávd a fám, ktoré im poškodzujú meno. Paradoxne,najviac fám a „zaručených právd“ koluje v končinách, kde montované drevostavby nemajú dostatočnú históriu a teda chýbajú hlavne osobné skúsenosti s nimi v radoch zákazníkov. Bohužiaľ, vďaka mnohým necertifikovaným montovaným domom pochybnej kvality, ktoré sa v pomerne veľkých počtoch donedávna dodávali na náš trh, niektoré negatívne skúsenosti majú bohužiaľ aj reálny základ. Tu však treba podotknúť, že tieto negatívne skúsenosti sa týkajú výhradne necertifikovaných a lacných technológií. V nasledujúcich riadkoch si teda stručne rozoberieme hlavné mýty, ktoré sa u kvalitne vyhotovených certifikovaných domov dajú velmi ľahko argumentačne vyvrátiť.
1. mýtus: Krátka životnosť
Faktom podľa odborníkov je, že drevodomy postavené správnymi technologickými postupmi vydržia bez akéhokoľvek ošetrenia oveľa dlhšie než stavby z iných materiálov (minimálne 60-80 rokov). Životnosť drevodomu sa predpokladá na 150 až 200 rokov. Montované domy vydržia to isté, čo očakávate od murovaného domu. Problematikou každej stavby totiž nie je životnosť konštrukcie, ale tzv. morálne zastarávanie. Zrýchľujúce sa životné tempo, technologický pokrok, ale aj sociálne zmeny vyžadujú každých 15 až 20 rokov vykonať rekonštrukciu domu. Ak sa však o drevostavbu aspoň základne staráte, môžete si byť istí, že bude rovnako dobre slúžiť aj vašim potomkom a ich potomkom.
2. mýtus: Menšia odolonosť voči poveternostným podmienkam
Aj dnes môžeme nájsť drevené chalupy, ktoré ľudia normálne obývajú a nažívajú v nich, čo značí o veľmi dlhej životnosti dreva. Drevostavby sú pevné stavby s minimálnymi nárokmi na základovú konštrukciu. V minulosti sa drevené domy zakladali iba na vyrovnaný terén. Čo niekedy spôsobilo, že domy sa po zosuvoch pôdy ocitli niekedy aj niekoľko metrov ďalej od miesta, kde boli pôvodne postavené. Pri presune sa však konštrukčne vôbec nepoškodili.
3. mýtus: Nízka požiarna odolnosť
Dnes musí každá stavba spĺňať kritérium, že minimálne 30 minút nesmú prehorieť steny budovy. Faktom je, že vlastnosti dreva sa pri požiari, na rozdiel od oceľových profilov, výraznejšie nemenia. Prieskumy ukázali, že správne navrhnutá a vyhotovená konštrukcia z dreva odoláva požiaru 45 minút a konštrukcia z betónu a ocele len 20 minút. Z toho vyplýva, že drevený strop je paradoxne odolnejší ako strop z ocele, ktorý sa pod vplyvom ohňa zdeformuje a zrúti oveľa skôr. Každá technológia pre stavbu murovaných domov aj pre montáž drevostavieb musí prejsť certifikáciou podľa Zákona o technických požiadavkách na výrobky. Tieto podmienky zaručujú bezpečnosť voči požiarnemu riziku. Projekt plánovanej stavby musí zároveň obsahovať požiarnu správu, bez ktorej by investor vôbec nedostal stavebné povolenie. Montované domy plnia protipožiarne opatrenia samotným „sendvičovým systémom“. Okrem špeciálne upravenej OSB dosky ho tvoria samozhášavý polystyrén v jadre panelu, interiérové dosky a samozrejme aj kompaktný zatepľovací systém a fasáda.
4. mýtus: Nedostatočne pohodlné a luxusné bývanie
Podľa štatistík dodávateľov montovaných drevostavieb sú ich najčastejšími zákazníkmi lekári, advokáti a zástupcovia vyšších spoločenských tried. Vybavenie drevostavieb dnes môže byť úplným luxusom. Navyše aj jej vzhľad nie je na pohľad zrejmý, nakoľko na vonkajšiu stranu dreveného skeletu sa používajú bežné omietky, fasádne dosky či obklady, čím sa dom stáva opticky na nerozoznanie od murovaného domu.
5. mýtus: Zlá zvuková izolácia
Tento problém spočíva v nesprávnom technologickom postupe, alebo tzv. „tenkých stenách“ . Základom je návrh konštrukcie stropu tak, aby bol dostatočne pevný, teda aby sa pri zaťažení neprehýbal. Ďalej sa do konštrukcie stropu vkladajú pružné materiály na báze minerálnych, sklených alebo drevných vlákien, ktoré kročajový útlm riešia výborne. V prípade vysoko nadštandardných požiadaviek je možné do konštrukcie stropu zakomponovať aj liatu betónovú dosku, alebo betónovú dlažbu. Podlaha druhého nadzemného podlažia sa realizuje ako „plávajúca“. Voľné položenie dosiek bez ich pevného spojenia so základnou konštrukciou stropu preruší všetky akustické mosty.
6. mýtus: Drevodom napádajú hlodavce a hmyz
Montované domy postavené technológiou SIP panelov, nie sú lákadlom pre hlodavce a hmyz z dôvodu, že penová výplň je pre ne nestráviteľná.
7. mýtus: V montovaných domoch sú plesne
Problematika plesní je spôsobená zlým návrhom, nekvalitným prevedením alebo nevhodným spôsobom užívania stavby. Plesne sa objavujú väčšinou z dôvodu nízkej povrchovej teploty steny v interiéri. Technológiou konštrukčných izolovaných panelov SIP sa tieto neduhy neobjavujú. Nekvalitné alebo chýbajúce izolácie v stenách nie sú v „sendvičovej“ technológii možné, pretože izolačné polystyrénové jadro je základnou súčasťou panelu a bez správne vykonaného izolačného jadra by sa panel nedal vyrobiť. Okrem toho pridávame ešte vonkajšiu izoláciu pre montované domy.
Poďme stavať!
Zavolajte nám
(+421) 915 867 921
Napíšte nám
info@kvalitnydrevodom.sk
Projekty slúžia len na inšpiráciu, ľubovoľne Vám ich upravíme podľa Vašich predstáv. Taktiež sa môžete inšpirovať vizualizáciami z akéhokoľvek iného zdroja. Pre každého zákazníka vypracovávame bezplatne INDIVIDUÁLNY PROJEKT presne na mieru a dispozíciu stavebného pozemku. Cena domu je podľa nášho prevedenia viď lište výstavba - stavba holodomu alebo drevodom na kľúč.
Predpokladom dohodnutej ceny domu na kľúč je sklon stavebného pozemku max. 1% a prístup na stav. pozemok s vjazdom kolesového bágra a betónového domiešavača. Pri vyššom sklone alebo potrebe prepravy betónovej zmesi prepravnou pumpou sú práce a materiál navyše. Ceny domov nemusia byť aktuálne, nakoľko ceny materiálov sa menia. Pre aktuálne ceny nás prosím kontaktujte mailom alebo telefonicky.